FAQ

Księgi Gości

1. Jaki jest czas realizacji?

W sezonie wysokim tzn. czerwiec-sierpień są to 4-5dni robocze. W pozostałych miesiącach 3-4dni robocze.

 

2. 100 stron to ile kartek?

100 stron to 50 kartek. Analogicznie 80 stron - 40 kartek, 60 stron - 30 kartek.

 

3. Czy można zmienić kolor grawerunku na okładce?

Kolor grawerunku wychodzi automatycznie i jest uzależniony od podłoża, w tym przypadku od rodzaju tkaniny. Nie można go zmienić na inny.

 

4. Czy jest możliwość uzyskania złotych liter na okładce?

Tak, jest to opcja dodatkowo płatna ale możemy wykonać złote lub srebrne napisy na okładce.

 

5. Czy można wysłać swój wzór grawerunku na okładkę?

Oczywiście. Możemy bez dodatkowych opłat wypalić Twój projekt. Przed zakupem prosimy jedynie o wysłanie wzoru mailowo, musimy sprawdzić czy elementy w nim zawarte nadają się pod grawer laserowy. Najlepiej sprawdza się grafika wektorowa ale może być też JPG, BMP w czarno-białej kolorystyce.

Jeśli chodzi o złote/srebrne napisy to tutaj konieczne jest podesłanie projektu jako grafika wektorowa. Jeśli nie będzie bardzo małych elementów to taki wzór możemy wykonać na okładce. Z pliku JPG, BMP itp nie wykonamy złocenia chyba, że wzór nie jest na tyle skomplikowany i będziemy mogli przerobić go na grafikę wektorową.

 

6. Czy jest możliwość zrobienia księgi w innym rozmiarze?

Wykonujemy księgi tylko w rozmiarze A4 w orientacji poziomej. Nasze księgi posiadają grzbiet dlatego w przypadku np. kwadratowej księgi będzie utrudnione wpisywanie życzeń. Taka księga nie będzie otwierała się na płask. Układ poziomy w tym przypadku jest optymalny.

 

7. Jaka jest gramatura papieru?

Księgi z czarnymi kartami wykonywane są z papieru barwionego w masie o gramaturze 200-230g/m2. Białe karty są o gramaturze 250g/m2. Sztywność w obu przypadkach jest taka sama pomimo różnej gramatury.

 

8. Czy do księgi można wklejać zdjęcia?

Oczywiście, papier użyty do wykonania księgi jest bezkwasowy. Dzięki czemu zdjęcia nie będą żółknąć. Dodatkowo można zastosować przekładki transparentne. Takie przekładki sprawdzają się gdy po obu stronach księgi mamy zdjęcia, nie będą się wówczas sklejały.

 

 

Karty do gry

Przygotowaliśmy szablony w skali 1:1 gotowe do pobrania w formie pdf

 

Szablon kartyOpakowanie typu PokerOpakowanie typu Piotruś
szablon karty szablon pudełka szablon pudełka na karty

 

Oferujemy wydruk kart zarówno z indywidualnym awersem jak i rewersem. Jeśli jednak awers kart ma pozostać nasz standardowy, to wystarczy zaprojektować sam rewers. W przypadku druku indywidualnego również awersu, należy zaprojektować każdą kartę. Projekt zapisać do wielostronicowego pdf'a lub jako obraz *jpg, *bmp każdą kartę oddzielnie.

 

1. Rozmiar karty

Standardowy rozmiar kart to 63x89mm netto. Jest to rozmiar gotowej karty. Projekt musi być powiększości o 2mm z każdej strony na spad czyli musi wynosić 67x93mm brutto.

 

2. Rozmiar opakowania

Rozmiar opakowania dopasowany jest do ilości kart w środku. W przypadku większej ilości kart w jednej talii, zostanie przygotowany szablon indywidualny do projektu. Prosimy o kontakt przed rozpoczęciem prac. W przypadku standardowej ilości kart w jednej talii, tzn. 54 karty dla Pokera oraz 25 kart dla "Piotrusia", należy skorzystać z szablonów umieszczonych powyżej.

 

3. Spad

Tło pracy oraz wszystkie obiekty przylegające do krawędzi użytku należy wyprowadzić na spad poza krawędź użytku. Przy tej pracy spad wynosi 2 mm z każdej strony.  
Dla pudełka spad wynosi 3mm z każdej strony. Jest już zawarty w szablonie. Tło musi dotykać krawędzi projektu czyli wychodzić poza linie cięcia.

 

podgląd pudełka na karty

 

4. Grafika

Pracę należy przygotować w modelu CMYK, jeżeli występują w pracy obrazy rastrowe (tekstury, fotografie) należy je również zamienić na CMYKa.
Mieszanie różnych przestrzeni barwnych lub modeli kolorów w jednym dokumencie (np. CMYK i RGB) doprowadzi do błędnego odwzorowania kolorów i nie podlega reklamacji.

Przy definiowaniu własnych kolorów CMYK suma wartości tonalnych w jednym punkcie nie powinna przekraczać 300% (przy kartonach jednostronnie powlekanych po stronie niepowlekanej nie może przekraczać 200%; szczególnie należy unikać umieszczania nasyconych apli w tych samych miejscach na awersie i rewersie użytku). W pracach gdzie ten parametr jest przekroczony reklamacje nie będą uznawane. (Czyli mn. nie można budować koloru czarnego z czterech 100% składowych.)

Dla wydruków uszlachetnianych poprzez laminowanie suma wartości tonalnych w jednym punkcie nie powinna przekraczać 250%.


Optymalna rozdzielczość
Optymalną rozdzielczością dla grafiki rastrowej i zdjęć jest 300dpi.


Rozmieszczenie obiektów
Istotne obiekty (zdjęcia, grafika, teksty) nie mogą znajdować się w odległości mniejszej niż 4 mm od krawędzi formatu użytku i linii składania (bigów, falców).

Obracając projekt o -90 stopni należy sprawdzić czy mapy bitowe obracają się poprawnie.


W przypadku zapisu jako PDF pracę należy zgrupować oraz zamienić czcionki na krzywe.


W pliku należy zdefiniować format strony zgodny z w.w. formatem projektu a projekt umieścić centralnie na stronie.
W przypadku zapisu jako PDF projektu bez tła (białego) należy go ograniczyć ramką o wymiarach zgodnych z w.w. formatem projektu.


5. Cięcie

Z uwagi na tolerancję cięcia mogą wystąpić pewne przesunięcia pracy względem krawędzi użytku.
Dlatego odradzamy umieszczania wokół projektu wszelkiego rodzaju ramek, które znajdują się po obu stronach pracy. Jeśli stosujemy ramkę to najlepiej aby była tylko z jednej strony projektu karty.

 

karta 

5. Ciemne tło

Nasze karty są pokrywane folią matową. Dzięki niej są przyjemne w dotyku, dobrze się tasują i w razie rozlania wody można je wytrzeć bez uszkodzenia papieru.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że takie karty nie powinny mieć czarnej czy innej ciemnej apli na całym tle. Przy linii cięciu będzie taka folia odchodzić. Dlatego w takim przypadku polecamy zastosować białą ramkę.

 

karta

Ramka musi wynosić minimum 4mm czyli wraz ze spadem projektujemy ją jako 6mm grubości. W takim przypadku folia przylega bezpośrednio do papieru i nie będzie się odklejała.

Kontakt

ELINTER Łukasz Piwiński
Kaliska 54
87-840 Lubień kujawski
woj. kujawsko-pomorskie

Godziny otwarcia:
pon.-pt.: 8:00 - 17:00
sob.: 9:00 - 14:00

telefon +48 531 055 290

telefonbiuro@lumistudio.pl

facebook

© 2010-2023 by LUMISTUDIO. Wszelkie prawa zastrzeżone.
projektowanie stron www